[Vet] Gift of stats, some rough maths to help decide which is best for your twink.
This is rough, and may have some maths which is just plain wrong. If so, feel free to correct me.
Note: Different classes benefit from stats in different ways, which inevitably increase the worth of stats for those classes (eg haste reducing enhancement shaman cool-downs, and crit increasing warlocks chaos bolt damage, or crit giving fire mages their procs). Also, at different quantities of stats, they give slightly different stat percentages... Therefore:
Approximate values. (Level 20)
Crit % per point = 0.31
Haste % per point =0.38
Multistrike % per point = 0.51
Versatility % per point = 0.26 dmg boost and 0.13 dmg reduction
Base 100 damage, 1 hit, over 1 second, 100dps:
Given 54 stats to play with:
Full 54 Crit ~= 16.74% crit
Crit in PvP is 150% normal damage.
Leads to average dps of: ( 16.74 * 150 + ( 100 - 16.74 ) * 100 ) / 100 = 108.37dps
Full 54 Haste ~= 20.52% haste
new hit speed = 1 / 1.2052 = 0.830 seconds
This gives 0.17 seconds extra to attack.
0.17 / 0.83 = 0.2048
So each second, you can attack your normal attack plus 0.2048 more attacks.
0.2048 * 100 = 20.48 damage.
Therefore Full haste gives a new average dps of 120.48 dps.
Full 54 Multistrike ~= 27.54 % Multistrike
So Multistrike in PvP means that 27.54 hits out of 100 will make one extra attack at 30% damage.
Therefore reducing 100 hits to average effect at 1 hit:
( ( 100 * 100 ) + ( 27.54 * (100 * 0.3) ) ) / 100 = 108.262 dps
Full 54 Versatility ~= 14% versatility dmg boost, and 7% dmg reduction
So from Base attack, new dps = 114 dps
damage reduction from other players base attack = -7 dps = 7% damage reduction
damage difference 1v1 against base attack = 21 dps
Mix of versatility with crit or haste:
Conclusion: If haste reduces the cooldown of your abilities, then it is almost definitely the best stat to go for, to maximize dps. Crit will always be needed for burst, but the 150% damage in PvP now has been a big nerf. Multistrike is same value as crit, and is personal preference, unless your class benefits extra from specifically crit, like destro warlocks or fire mages. Versatility is just decent. Nothing exciting, and if you remeber f2p cata onwards, where we could get around 10% damage reduction, it was never that noticeable. so 7% reduction will also be hardly noticeable. But 14% damage increase from versatility is just plain decent, with some damage reduction too, you can't complain.
This is rough, and may have some maths which is just plain wrong. If so, feel free to correct me.
Note: Different classes benefit from stats in different ways, which inevitably increase the worth of stats for those classes (eg haste reducing enhancement shaman cool-downs, and crit increasing warlocks chaos bolt damage, or crit giving fire mages their procs). Also, at different quantities of stats, they give slightly different stat percentages... Therefore:
Approximate values. (Level 20)
Crit % per point = 0.31
Haste % per point =0.38
Multistrike % per point = 0.51
Versatility % per point = 0.26 dmg boost and 0.13 dmg reduction
Base 100 damage, 1 hit, over 1 second, 100dps:
Given 54 stats to play with:
Full 54 Crit ~= 16.74% crit
Crit in PvP is 150% normal damage.
Leads to average dps of: ( 16.74 * 150 + ( 100 - 16.74 ) * 100 ) / 100 = 108.37dps
Full 54 Haste ~= 20.52% haste
new hit speed = 1 / 1.2052 = 0.830 seconds
This gives 0.17 seconds extra to attack.
0.17 / 0.83 = 0.2048
So each second, you can attack your normal attack plus 0.2048 more attacks.
0.2048 * 100 = 20.48 damage.
Therefore Full haste gives a new average dps of 120.48 dps.
Full 54 Multistrike ~= 27.54 % Multistrike
So Multistrike in PvP means that 27.54 hits out of 100 will make one extra attack at 30% damage.
Therefore reducing 100 hits to average effect at 1 hit:
( ( 100 * 100 ) + ( 27.54 * (100 * 0.3) ) ) / 100 = 108.262 dps
Full 54 Versatility ~= 14% versatility dmg boost, and 7% dmg reduction
So from Base attack, new dps = 114 dps
damage reduction from other players base attack = -7 dps = 7% damage reduction
damage difference 1v1 against base attack = 21 dps
Mix of versatility with crit or haste:
29 crit, 25 versatility:
25 versa = 106.5 dps
29 crit = 9% crit
( (106.5 * 9 * 1.5) + (106.5 * 91) ) / 100 = 111.3 dps
and 3.25% damage reduction
= 14.55 damage difference
29 haste, 25 versatility:
25 versa = base hits at 106.5 damage.
29 haste = 11% haste
new hit speed = 1 / 1.11 = 0.90 seconds
This gives 0.10 seconds extra to attack.
0.10 / 0.90 = 0.111
So each second, you can attack your normal attack plus 0.111 more attacks.
0.111 * 106.5 = 11.83 damage.
Therefore Full haste gives a new average dps of 118.3 dps
and 3.25% damage reduction
= 21.55 damage difference
25 versa = 106.5 dps
29 crit = 9% crit
( (106.5 * 9 * 1.5) + (106.5 * 91) ) / 100 = 111.3 dps
and 3.25% damage reduction
= 14.55 damage difference
29 haste, 25 versatility:
25 versa = base hits at 106.5 damage.
29 haste = 11% haste
new hit speed = 1 / 1.11 = 0.90 seconds
This gives 0.10 seconds extra to attack.
0.10 / 0.90 = 0.111
So each second, you can attack your normal attack plus 0.111 more attacks.
0.111 * 106.5 = 11.83 damage.
Therefore Full haste gives a new average dps of 118.3 dps
and 3.25% damage reduction
= 21.55 damage difference
Conclusion: If haste reduces the cooldown of your abilities, then it is almost definitely the best stat to go for, to maximize dps. Crit will always be needed for burst, but the 150% damage in PvP now has been a big nerf. Multistrike is same value as crit, and is personal preference, unless your class benefits extra from specifically crit, like destro warlocks or fire mages. Versatility is just decent. Nothing exciting, and if you remeber f2p cata onwards, where we could get around 10% damage reduction, it was never that noticeable. so 7% reduction will also be hardly noticeable. But 14% damage increase from versatility is just plain decent, with some damage reduction too, you can't complain.
Last edited by a moderator: